czasnatrenera.pl

Blog mówiący o fitness i diecie

Sport

Zasady awansu na Euro 2024. Jak wyjść z grupy?

Zasady awansu na Euro 2024. Jak wyjść z grupy?

Kibice piłki nożnej nie mogą doczekać się sportowych emocji w wykonaniu najlepszych piłkarzy w Europie. Na przełomie czerwca i lipca odbędzie się największa impreza piłkarska na Starym Kontynencie, w której udział wezmą 24 reprezentacje narodowe. Wszystkie drużyny, które przebrnęły przez eliminacje lub pozytywnie zakończyły udział w barażach, staną do walki o mistrzostwo Europy i zapisanie się złotymi zgłoskami na kartach historii futbolu. EURO 2024 rozgrywane będzie na takich samych zasadach jak poprzednie turnieje, a więc będzie toczyć się w oparciu o dwie fazy – grupową oraz pucharową. Jakie są zasady awansu do 1/8 finału EURO 2024? Jak wygląda sytuacja biało-czerwonych?

Kto wychodzi z grupy na Euro 2024? Zasady awansu

W 2023 roku wszystkie reprezentacje narodowe na Starym Kontynencie rozpoczęły eliminacje do mistrzostw Europy 2024. W efekcie dokonano podziału na grupy kwalifikacyjne, a każdy kraj miał szansę wywalczyć awans na EURO 2024. W piłkarskich pojedynkach nie brakowało emocji, lecz awans na turniej finałowy mogły wywalczyć tylko najlepsze drużyny, które zajęły wysokie miejsca w swoich grupach. W jaki sposób można było sobie wywalczyć bezpośredni awans na EURO 2024? Wyłącznie reprezentacje narodowe, które zajęły pierwsze i drugie miejsca w swoich grupach eliminacyjnych, mogły cieszyć się z awansu na mistrzostwa Europy 2024 w piłce nożnej mężczyzn. To jednak nie wszystko! Drużyny, które spełniły określone wymagania, mogły przystąpić do baraży. Łącznie w barażach o EURO 2024 wystąpiło 12 reprezentacji narodowych. Finalnie tylko trzy z nich zapewniły sobie udział na EURO 2024.

Pod koniec grudnia 2023 roku w Hamburgu odbyło się uroczyste losowanie fazy grupowej mistrzostw Europy 2024. W efekcie reprezentacje narodowe poznały drużyny, z którymi przyjdzie im rywalizować w pierwszym etapie mistrzostw Europy 2024.

Tak prezentują się wszystkie grupy EURO 2024:

·   grupa A: Niemcy, Szkocja, Węgry, Szwajcaria
·  grupa B: Hiszpania, Chorwacja, Włochy, Albania
·  grupa C: Słowenia, Dania, Serbia, Anglia
·  grupa D: Polska, Holandia, Austria, Francja
·  grupa E: Belgia, Słowacja, Rumunia, Ukraina
·  grupa F: Turcja, Gruzja, Portugalia, Czechy

Turniej finałowy w Niemczech rozpocznie się w piątek 14 czerwca o godzinie 21:00, gdy w meczu otwarcia Niemcy zmierzą się ze Szkocją. Przez pełny miesiąc kibice będą świadkami wielu emocjonujących pojedynków, a na niemieckich boiskach rozegranych zostanie aż 51 meczów piłki nożnej na najwyższym poziomie!

Każda reprezentacja narodowa w fazie grupowej rozegra po trzy spotkania w systemie każdy z każdym. Mecze mogą zakończyć się zwycięstwem jednej bądź drugiej drużyny lub remisem. Jakie są zasady EURO 2024 i kto ma szansę wywalczyć awans do fazy pucharowej? O promocję do dalszego etapu turnieju ambitnie walczyć będą wszystkie zespoły. Awans do fazy pucharowej wywalczy 16 drużyn! Bezpośredni awans uzyskują drużyny, które uplasują się na pierwszym i drugim miejscu – łącznie 12 drużyn, a także cztery kolejne, które będą mogły pochwalić się najlepszym bilansem spośród wszystkich zespołów, które zajmą 3. miejsce w swoich grupach. Gdy co najmniej dwie drużyny uzyskają tę samą liczbę punktów po rozegraniu wszystkich meczów w grupie o kolejności zadecydują między innymi: większa liczba punktów zdobytych w meczach pomiędzy tymi drużynami, lepszy bilans zdobytych i straconych bramek w meczach pomiędzy tymi drużynami, większa liczba bramek zdobytych pomiędzy tymi drużynami itd. W efekcie na sam koniec fazy grupowej decydujący może być bilans bramkowy, czy nawet klasyfikacja fair play.

Kto uzyska awans do fazy pucharowej EURO 2024? Tego dowiemy się 26 czerwca, kiedy to rozegrane zostaną ostatnie pojedynki fazy grupowej. Jak prezentuje się terminarz? Sprawdźcie poniżej.

14 czerwca, piątek:
Grupa A: Niemcy – Szkocja (Monachium, godz. 21:00)

15 czerwca, sobota:
Grupa A: Węgry – Szwajcaria (Kolonia, 15:00)
Grupa B: Hiszpania – Chorwacja (Berlin, 18:00)
Grupa B: Włochy – Albania (Dortmund, 21:00)

16 czerwca, niedziela:
Grupa D: Polska – Holandia (Hamburg, 15:00)
Grupa C: Słowenia – Dania (Stuttgart, 18:00)
Grupa C: Serbia – Anglia (Gelsenkirchen, 21:00)

17 czerwca, poniedziałek:
Grupa E: Rumunia – Ukraina (Monachium, 15:00)
Grupa E: Belgia – Słowacja (Frankfurt, 18:00)
Grupa D: Austria – Francja (Duesseldorf, 21:00)

18 czerwca, wtorek:
Grupa F: Turcja – Gruzja (Dortmund, 18:00)
Grupa F: Portugalia – Czechy (Lipsk, 21:00)

19 czerwca, środa:
Grupa B: Chorwacja – Albania (Hamburg, 15:00)
Grupa A: Niemcy – Węgry (Stuttgart, 18:00)
Grupa A: Szkocja – Szwajcaria (Kolonia, 21:00)

20 czerwca, czwartek:
Grupa C: Słowenia – Serbia (Monachium, 15:00)
Grupa C: Dania – Anglia (Frankfurt, 18:00)
Grupa B: Hiszpania – Włochy (Gelsenkirchen, 21:00)

21 czerwca, piątek:
Grupa E: Słowacja – Ukraina (Duesseldorf, 15:00)
Grupa D: Polska – Austria (Berlin, 18:00)
Grupa D: Holandia – Francja (Lipsk, 21:00)

22 czerwca, sobota:
Grupa F: Gruzja – Czechy (Hamburg, 15:00)
Grupa F: Turcja – Portugalia (Dortmund, 18:00)
Grupa E: Belgia – Rumunia (Kolonia, 21:00)

23 czerwca, niedziela:
Grupa A: Szwajcaria – Niemcy (Frankfurt, 21:00)
Grupa A: Szkocja – Węgry (Stuttgart, 21:00)

24 czerwca, poniedziałek:
Grupa B: Chorwacja – Włochy (Lipsk, 21:00)
Grupa B: Albania – Hiszpania (Duesseldorf, 21:00)

25 czerwca, wtorek:
Grupa D: Holandia – Austria (Berlin, 18:00)
Grupa D: Francja – Polska (Dortmund, 18:00)
Grupa C: Anglia – Słowenia (Kolonia, 21:00)
Grupa C: Dania – Serbia (Monachium, 21:00)

26 czerwca, środa:
Grupa E: Słowacja – Rumunia (Frankfurt, 18:00)
Grupa E: Ukraina – Belgia (Stuttgart, 18:00)
Grupa F: Czechy – Turcja (Hamburg, 21:00)
Grupa F: Gruzja – Portugalia (Gelsenkirchen, 21:00)

Czy Polacy mają realne szanse na play-offy?

Reprezentacja Polski miała spore problemy z wywalczeniem bezpośredniego awansu na EURO 2024. Ostatecznie biało-czerwoni zapewnili sobie udział w barażach. Podopieczni trenera Michała Probierza w półfinale pokonali Estonię, natomiast w finale okazali się lepsi po rzutach karnych od Walii i tym samym zameldowali się na niemieckim turnieju finałowym. Forma biało-czerwonych jest daleka od optymalnej, lecz Polacy mają nadzieję na dobry start naszej kadry narodowej na EURO. Reprezentacja Polski trafiła do grupy D, gdzie zmierzy się z Holandią, Austrią i Francją. To zestawienie jest bardzo mocne, a przez wielu ekspertów jest określane jako grupa śmierci. Choć Polska nie jest faworytem grupy, to z pewnością będzie chciała sprawić niespodziankę!


Bukmacherzy dostępni na stronie www.sts.pl/blog to legalni bukmacherzy działający w Polsce w oparciu o zezwolenie na urządzanie zakładów bukmacherskich na terenie RP. Gra u nielegalnych bukmacherów to przestępstwo.

Obstawianie zakładów bukmacherskich niesie ze sobą ryzyko uzależnienia. Pamiętaj, że nie może być sposobem na życie. W Polsce korzystanie z usług nielegalnych bukmacherów jest zabronione, możesz grać wyłącznie u tych operatorów, którzy posiadają zezwolenie Ministerstwa Finansów.

Artykuł sponsorowany

Udostępnij