czasnatrenera.pl

Blog mówiący o fitness i diecie

Sport

Siłownia w piwnicy – jak zrobić?

Siłownia w piwnicy – jak zrobić?

Wiele osób posiadających odpowiednią ilość wolnej przestrzeni, decyduje się na stworzenie własnej siłowni w piwnicy. Jest to doskonała alternatywa dla klasycznej siłowni, która bardzo często jest zatłoczona, zwłaszcza w godzinach popołudniowych. To z kolei negatywnie wpływa na komfort oraz efektywność treningu. Siłownia w piwnicy pozwala na komfortowy trening w domowym zaciszu, bez konieczności współdzielenia wszystkich treningowych przyrządów z innymi ćwiczącymi osobami. Jak zbudować siłownię w piwnicy? Jakie sprzęty będą potrzebne do ćwiczeń? Odpowiedzi na powyższe pytania znajdziesz w tym artykule.

Siłownia w piwnicy – dlaczego warto?

Posiadanie własnej siłowni w domu to marzenie praktycznie każdej osoby, która regularnie trenuje. Trening w domowym zaciszu pozwala ograniczyć czas związany z dojazdem na siłownię, co jest szczególnie istotne dla osób, które na co dzień są bardzo zapracowane i ledwo znajdują czas na wysiłek fizyczny. Własna siłownia w piwnicy gwarantuje również komfort podczas treningu. Mając odpowiednie sprzęty w domu możemy trenować w odpowiednim dla nas tempie. Na siłowni musimy natomiast współdzielić wszelkie przyrządy treningowe z innymi osobami, które w danym momencie wykonują trening. Siłownia w piwnicy pozwala również na trenowanie o dowolnej porze dnia. Jeśli czujemy się na siłach, nic nie stoi na przeszkodzie, aby zrobić trening wcześnie rano lub późno w nocy. Koszt stworzenia takiej siłowni pozornie wydaje się bardzo wysoki, jednak w praktyce domową siłownię można urządzić za naprawdę niewielkie pieniądze.

Jakie sprzęty warto mieć w domowej siłowni?

Trudno wyobrazić sobie siłownię bez hantli, sztangi oraz ławeczki do ćwiczeń. Jest to podstawowy przyrząd treningowy, który pozwala na trenowanie wielu partii mięśniowych. Przy pomocy hantli oraz ławeczki możemy trenować m.in. mięśnie pleców oraz klatki piersiowej. Na ławeczce możemy również trenować mięśnie brzucha, a także ramion. Ławeczka, sztanga oraz hantle to podstawowe przyrządy, w które należy zainwestować podczas budowy siłowni w piwnicy. Jeśli dopiero stawiamy swoje pierwsze kroki na siłowni, możemy kupić powyższe przedmioty za mniej niż 1000 złotych.
Z biegiem czasu warto wyposażyć swoją domową siłownię w dodatkowe sprzęty, takie jak poręcze do ćwiczeń oraz stojak do odkładania sztangi, który ułatwi nam wykonywanie przysiadów z obciążeniem. Osoby, które lubią wykonywać trening cardio mogą również pokusić się o zakup bieżni, której koszt wynosi od kilku do kilkunastu tysięcy złotych.

O czym pamiętać podczas tworzenia siłowni w piwnicy?

Podczas tworzenia siłowni w piwnicy warto pamiętać o zamontowaniu wentylatorów sufitowych, które zapewnią swobodny przepływ powietrza. Warto również kontrolować wilgotność oraz temperaturę w pomieszczeniu. Dopływ świeżego powietrza oraz odpowiednie warunki do ćwiczeń są niezwykle istotne, jeśli zależy nam na efektywnym treningu. Należy pamiętać również o zamontowaniu paneli dźwiękochłonnych, które pozwolą wygłuszyć pomieszczenie. Dzięki takiemu rozwiązaniu można ćwiczyć bez obaw, że będziemy przeszkadzać domownikom.

Udostępnij