czasnatrenera.pl

Blog mówiący o fitness i diecie

Sport

Jak powinna brzmieć muzyka na siłownie?

Jak powinna brzmieć muzyka na siłownie?

Muzyka dla wielu osób stanowi nieodłączny element każdego treningu. Istnieją naukowe badania, które potwierdzają, że muzyka porusza obszary w mózgu, które odpowiadają za chęci oraz motywację do wysiłku fizycznego. Nic więc dziwnego, że tak wiele osób nie wyobraża sobie wykonywania ćwiczeń bez swojej ulubionej muzyki w słuchawkach. Jak wybrać odpowiednie utwory do treningu? Czym powinna charakteryzować się muzyka na siłownie? Odpowiedzi na powyższe pytania znajdziesz w tym artykule.

Dlaczego muzyka odgrywa tak ważną rolę podczas treningu?

Muzyka dopasowana do treningu pomaga zmotywować się do wzmożonego wysiłku. Idealnie skomponowana playlista na siłownie sprawia, że trening staje się przyjemny i lekki. Muzyka odgrywa niezwykle ważną rolę w sporcie, ponieważ nadaje ćwiczeniom określony rytm oraz dodaje osobie trenującej zastrzyk energii. Muzyka jest szczególnie ważna dla osób, które na co dzień trenują z dużym obciążeniem. Odpowiednio wybrane utwory pozwalają im się wyciszyć oraz zrelaksować. Istotny wpływ muzyki na jakość treningu zauważają również biegacze, którzy mniej odczuwają upływający czas podczas ćwiczeń na bieżni. Przyjemna, relaksująca muzyka pozwala na jakiś czas zapomnieć o zmęczeniu, dzięki czemu łatwiej jest pokonać dodatkowe kilometry.

Muzyka na siłownie – jaki sprzęt wybrać?

Wybór odpowiednich utworów na siłownię to oczywiście nie wszystko. Nie należy zapominać o zakupie odpowiedniego sprzętu do słuchania muzyki. Od wyboru słuchawek zależy bowiem nasz komfort podczas wykonywania poszczególnych ćwiczeń.
Większość osób odradza zakup klasycznych słuchawek przewodowych. Jakość dźwięku w takich słuchawkach zazwyczaj jest nieco lepsza niż w przypadku słuchawek bezprzewodowych, jednak bezwładnie zwisający kabel potrafi każdemu skutecznie przeszkodzić w treningu.
Znacznie lepszym rozwiązaniem okazują się słuchawki bezprzewodowe, które łączą się z telefonem za pośrednictwem Bluetooth. Wybór takich słuchawek pozwala czuć się komfortowo podczas wykonywania ćwiczeń fizycznych, co jest niezwykle ważne, jeśli zależy nam na efektywnym treningu. Wiele słuchawek bezprzewodowych ma również funkcję redukcji hałasu, co szczególnie przydaje się, gdy na siłowni znajduje się wiele osób. Takie słuchawki za pomocą specjalnej technologii niwelują wszelkie dźwięki otoczenia, dzięki czemu w słuchawkach słychać jedynie muzykę.

Jaką muzykę na siłownię wybrać?

Podczas wyboru idealnej muzyki na siłownię należy kierować się przede wszystkim własnymi preferencjami. Warto postawić na utwory, które znamy i lubimy, ponieważ playlista stworzona z takich piosenek skutecznie umili nam każdy trening. Ważne jest, aby tempo utworu było zbliżone do liczby uderzeń serca na minutę. Odpowiednie tempo utworu wyznacza rytm treningu, dzięki czemu łatwiej jest skupić się na wykonywaniu ćwiczeń fizycznych. Rytm utworu zbliżony do rytmu pracy serca wyznacza m.in. tempo biegu na bieżni. Warto pamiętać również o tym, aby nie słuchać muzyki zbyt głośno, zwłaszcza podczas treningu na świeżym powietrzu.

Udostępnij