czasnatrenera.pl

Blog mówiący o fitness i diecie

Sport

Dieta dla początkujących na siłowni

Dieta dla początkujących na siłowni

Większość osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z siłownią, bagatelizuje kwestię odpowiedniego żywienia. Jest to podstawowy błąd wszystkich nowicjuszy. Dieta stanowi bowiem znaczną część sukcesu. Nawet najbardziej wymagający trening siłowy nie przyniesie odpowiednich rezultatów, jeśli nawyki żywieniowe będą nieodpowiednie. Warto zatem pamiętać o tym, aby zdrowo się odżywiać i spożywać odpowiednią liczbę kalorii w ciągu dnia. Jaka jest idealna dieta dla początkujących na siłowni? Odpowiedź na powyższe pytanie znajdziesz w tym artykule.

Dlaczego dieta jest tak ważna?

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jak ważnym elementem budowania sylwetki jest odpowiednia dieta. W dużym stopniu odpowiada ona za nasze samopoczucie podczas wykonywania ćwiczeń oraz wyniki, jakie uzyskujemy na siłowni. Jeśli naszym celem jest redukcja tkanki tłuszczowej i zrzucenie wagi, żadne ćwiczenia nie pomogą, jeśli na co dzień będziemy odżywiać się niezdrowo i spożywać zbyt dużą liczbę kalorii. Analogicznie sytuacja wygląda, jeśli zamierzamy przybrać na wadze. Jeśli na co dzień nie przywiązujemy uwagi do spożywanych posiłków oraz spożywamy zbyt mało kalorii, nasza waga nie będzie rosła, a rezultaty naszych treningów nie będą satysfakcjonujące. Warto zatem pamiętać o tym, że dieta jest rzeczą niezwykle istotną, w kontekście budowania sylwetki.

Jak powinna wyglądać dieta dla początkujących na siłowni?

Na początek należy dowiedzieć się, jakie jest nasze zapotrzebowanie kaloryczne. Jest ono różne u każdego człowieka i można je wyliczyć przy pomocy kalkulatorów kalorii dostępnych w internecie. Na zapotrzebowanie kaloryczne wpływają takie czynniki jak wzrost, waga, wiek oraz aktywność fizyczna. Jeśli już wiemy, jakie jest nasze zapotrzebowanie kaloryczne, powinniśmy zwiększyć lub zmniejszyć ilość spożywanych kalorii w ciągu dnia, w zależności od tego, co zamierzamy osiągnąć. Jeśli naszym celem jest zrzucenie zbędnych kilogramów, powinniśmy odjąć około 300 kalorii od naszego zapotrzebowania, natomiast w przypadku budowania masy mięśniowej, musimy spożywać około 300 kalorii więcej, niż wynosi nasze zapotrzebowanie.
Kolejnym krokiem jest wyeliminowanie wysoko przetworzonych produktów. Zamiast białego pieczywa i makaronu warto sięgnąć po chleb razowy oraz kaszę jaglaną lub ryż. Warto pamiętać również o zdrowych źródłach tłuszczów nienasyconych, takich jak ryby czy oliwa z oliwek. Należy spożywać również chude mięso, które stanowi doskonałe źródło białka.

Dlaczego warto zmienić nawyki żywieniowe?

Odpowiednia dieta wpływa nie tylko na nasze wyniki na siłowni, ale również na samopoczucie, zdrowie i koncentrację. Jeśli na co dzień spożywamy zdrowe posiłki, będziemy po prostu czuć się lepiej. Warto poszerzać swoją świadomość na temat żywienia, ponieważ zmiana nawyków żywieniowych pozwala poprawić komfort życia.
Jeśli chodzi o osoby początkujące na siłowni, dieta pozwala im uzyskać wymarzone rezultaty. Ćwiczenia fizyczne są bardzo ważne, jednak należy pamiętać o tym, że bez odpowiedniej diety nie przyniosą one upragnionych efektów.

Udostępnij