czasnatrenera.pl

Blog mówiący o fitness i diecie

Sport

Co to jest aqua jogging?

Co to jest aqua jogging?

Aqua jogging jest świetnym sposobem na utrzymanie lub poprawę formy. Jest on szczególnie polecany trenującym biegaczom, którzy ze względu na kontuzję nie mogą wykonywać standardowych treningów biegowych. Aqua jogging polecany jest również osobom, które dopiero zaczynają swoją przygodę z ćwiczeniami fizycznymi. Ten rodzaj treningu jest dość przyjemny, łatwy i pozwala na spalenie dużej liczby kalorii, co jest szczególnie istotne, jeśli zależy nam na zrzuceniu wagi. Warto pamiętać o tym, że aby uprawiać aqua jogging nie trzeba umieć pływać. Jak zatem uprawiać ten sport? Czym właściwie jest aqua jogging? Odpowiedzi na powyższe pytania znajdziesz w tym artykule.

Na czym właściwie polega aqua jogging?

Aqua jogging to dyscyplina, która polega na bieganiu w wodzie. Aby zacząć uprawiać ten sport nie są potrzebne żadne konkretne umiejętności. Można zacząć ćwiczyć, nawet jeśli nie umiemy pływać. Bieganie w wodzie polega na wykorzystywaniu oporu wody do wzmacniania swoich mięśni. W ten sposób możemy poprawić swoją kondycję, wydolność oraz wzmocnić mięśnie nóg i nie tylko. Aqua jogging może stanowić doskonałe uzupełnienie klasycznego treningu biegowego. Wielu fizjoterapeutów sportowych poleca ten rodzaj treningu aktywnym biegaczom, którzy ze względu na kontuzję nie mogą trenować w standardowy sposób.

Jak należy biegać w wodzie?

Bieganie w wodzie powinno przypominać ruchy wykonywane na lądzie, jednak z małymi modyfikacjami. Podczas aqua joggingu należy pamiętać o zachowaniu prostej postawy i wykonywania rękoma takich ruchów, jak podczas biegania. Całe ciało powinno być natomiast delikatnie pochylone do przodu. Podczas biegania nogi powinniśmy wyrzucać w przód, a następnie mocno kierować je do tyłu. Ważne jest również, aby podczas biegania w wodzie wykonywać nieco krótsze kroki niż na lądzie.
Treningi aqua jogging na basenie dla osób początkujących najczęściej zaczynają się od ćwiczeń, w których stopa dotyka podłoża, a woda nie przekracza wysokości klatki piersiowej. Trening w takich warunkach pozwala wyrobić w sobie odpowiednie nawyki, które potrzebne są do uprawiania aqua joggingu w prawidłowy sposób.
Bardziej zaawansowani biegacze decydują się bieganie w głębokiej wodzie, gdzie stopa nie dotyka podłoża. Jest to znacznie trudniejsza forma aqua joggingu, która wymaga wiele wysiłku oraz odpowiedniej techniki.

Czy aqua jogging jest dobry na odchudzanie?

Bieganie w wodzie dla wielu osób może być doskonałym sposobem na zrzucenie zbędnych kilogramów. Podczas aqua joggingu mięśnie wykonują znacznie większą pracę niż podczas klasycznej sesji treningowej na bieżni. Szacuje się, że opór wody jest prawie 14-krotnie większy, niż opór powietrza, co sprawia, że wysiłek mięśni jest o wiele bardziej wytężony. Aqua jogging jest zatem doskonałym sposobem na spalenie dużej ilości kalorii w krótkim czasie. Eksperci twierdzą, że podczas jednego treningu aqua joggingu można spalić prawie 700 kcal. Jest to imponujący wynik, biorąc pod uwagę jak długo należałoby biegać na bieżni, aby uzyskać podobny rezultat.

Udostępnij