Przerwy w treningach mogą się zdarzyć każdemu, a powody mogą być bardzo różne. Najczęściej to po prostu kontuzje. Każdy, kto tego doświadczył, wie, jak trudny jest powrót do regularnej aktywności po dłuższym czasie. Są jednak sposoby na to, aby ułatwić sobie proces gładkiego wejścia w regularną aktywność. Chcesz wiedzieć jakie? Zapraszamy do lektury.
Niemal każdy trener personalny Warszawa miał do czynienia z klientami, którzy, choć nie zaczynają zupełnie od podstaw, to startują z aktywnością po wielotygodniowej, a czasem wielomiesięcznej przerwie. Każdy trener personalny Mokotów potwierdzi, że nie jest to dla organizmu wcale łatwe.
Trener personalny Warszawa: Co się dzieje z mięśniami w trakcie przerwy od treningów?
O to, jak na trenujący organizm wpływa przerwa w treningach, pytamy specjalistę, na pytania odpowie nam trener personalny Mokotów – Rafał Kiszło: – Jeśli treningi odbywały się z koncentracją na budowę masy mięśniowej, to pierwsze zmiany w ukształtowanej muskulaturze dostrzeżemy już po 2 tygodniach bez treningów – mówi trener personalny Mokotów – po kolejnych 2 tygodniach objętość mięśni zacznie się zmniejszać na tyle, że dostrzeżemy to już wizualnie, bez żadnych szczególnych pomiarów –dodaje trener personalny. – Powrót do regularnych treningów przebiega różnie, przede wszystkim w zależności od tego, jak długa była przerwa.
Powrót na siłownię po przerwie – po kilku dniach
– Jeśli przerwa w treningach oznacza kilka dni, to powrót po takiej przerwie właściwie nie oznacza większych zmian. Wprawdzie zauważysz na pewno różnicę w wydolności, a twoje ciało i mięśnie będą wymagały chwili, aby się rozruszać. Najpewniej jedna, już po 1-2 treningach wrócisz do poprzedniej formy – wyjaśnia trener personalny Mokotów. – W takiej sytuacji zalecamy zawsze przez kilka pierwszych dni trochę lżejsze treningi. W gruncie rzeczy jednak po tak krótkiej przerwie powrót do formy jest błyskawiczny, a niedogodności niemal niedostrzegalne – dodaje trener personalny Warszawa. Jak zatem zacząć? – Najlepszym sposobem na powrót jest trochę lżejszy trening przypominający, podczas którego możemy sprawdzić, na czym stoimy, jakie obciążenia są trafne i jak się z nimi czujemy. Rozkręcać się należy powoli i na spokojnie – wyjaśnia trener personalny Warszawa.
Powrót na siłownię po przerwie – po kilku tygodniach lub dłużej
– Jeżeli przerwa w treningach trwała kilka tygodni lub dłużej, powrót nie będzie łatwy. Utracone cele z pewnością uda się odzyskać, wydolność i masa mięśniowa wrócą z czasem, ale trzeba zacząć powoli i z głową – zauważa trener personalny Mokotów. – Po długiej przerwie często brakuje nam cierpliwości, chcielibyśmy od razu wrócić do formy, a tak się po prostu nie da. Rzucanie się na głęboką wodę i zbyt intensywne treningi wywołają kontuzje, które ponownie wyłączą nas z treningów – dodaje trener. – Ja po przerwie zalecam na start trening obwodowy. FBW (Full Body Workout) zaangażuje wszystkie partie, a to zysk dwutorowy. Po pierwsze pozwala przyzwyczaić do wysiłku całe ciało kompleksowo, a po wtóre zmniejsza ryzyko przeciążeń, które mogłyby mieć miejsce przy treningu wybranej partii – informuje trener personalny Warszawa. – Powrót do planu treningowego zalecam dopiero w momencie, kiedy FBW przestanie stanowić wyzwanie, przestanie męczyć i wymagać wkładania weń wysiłku. To naturalny sygnał od organizmu i masy mięśniowej, że jest gotowość na następny krok.
Jak wrócić na siłownię po przerwie?
Niezależnie od długości przerwy w treningach, wznawiając je, trzeba zawsze zaczynać od porządnej rozgrzewki. Trening przy nierozgrzanych mięśniach to prosta droga do kontuzji. Trzeba się uzbroić w cierpliwość i pamiętać, że powrót do formy zajmie mniej czasu, niż w chwili, kiedy zaczynaliśmy pracę nad muskulaturą. Nie ma więc co wpadać w panikę, bo pośpiech jest tu bardzo złym doradcą. Jeżeli obawiasz się pierwszych treningów po dłuższej przerwie zawsze możesz skorzystać z pomocy
Po przerwie warto oczywiście od nowa przemyśleć cele i drogę, którą do nich dotrzemy tak, aby zmaksymalizować efekty. Nie wiesz, jak to zrobić? Skorzystaj ze wsparcia eksperta. Trener personalny Mokotów – Rafał Kiszło, ul. Józefa Piusa Dziekońskiego 1, Telefon: 608 472 294 zaplanuje twoje treningi, biorąc pod uwagę okres przerwy i twoją obecną wydolność. Zadba o to, abyś w wyniku przeciążeń nie wymusił na sobie kolejnej przerwy na rehabilitacje po kontuzjach.
Materiał zewnętrzny